PUBLIKOVANÉ 26. september 2014
v piatok 26. septembra 2014
vedecká show, ktorá predstaví „ľudskú“ stránku vedy a vedcov
s mottom: „Veda je dobrodružstvo!“, „Výskumníci sú medzi nami“
Príďte sa pozrieť na vynikajúce projekty našich študentov!
Uvidíte úspešné projekty:
v Starej tržnici v Bratislave od 9.00 do 24.00
- Vieme, koľko žmurkáš - Eyeblink (Dominika Červeňová, Rastislav Dobšovič, Tomáš Drutarovský, Ján Handzuš, Lenka Kutlíková)
Zdravý človek žmurká 10-15 krát za minútu. Pri práci s počítačom je tomu často aj viac ako o polovicu menej. Preto máme suché oči, a preto nás neskôr bolia, pália či režú. Program eyeblink nám pomôže, aby sme žmurkali viac. Z času načas sa spustí pri práci s počítačom, odmeria, ako často žmurkáte a na základe Vášho zdravotného stavu a Vašich preferencií Vás bude upozorňovať, aby ste žmurkali viac. - Škola vo vrecku (Lukáš Cáder, Martin Dušek, Michal Ševčík, Matej Toma)
Keď príde prvák prvýkrát do školy, ešte si nepamätá svoj rozvrh a ani nevie, kde je jeho trieda, či jedáleň... Našli sme riešenie. Naša aplikácia sa dá stiahnuť z Google Play a nainštalovať na mobilné zariadenie s OS Android. Príď si vyskúšať, aké to je, byť prvýkrát v škole a mať pritom školu vo vrecku - v mobilnej aplikácii, ktorá každému poskytne všetky potrebné informácie. Rýchlo a prehľadne. - Zábavná fyzioterapia (Kamil Burda, Rudolf Grežo, Marek Hasin)
Stánok je venovaný inovatívnemu spôsobu terapie detskej mozgovej obrny, apraxie a dyspraxie. Klasické prístupy používajú rôzne cviky za pomoci fyzioterapeuta. Náš inovatívny prístup je založený na kooperatívnych počítačových hrách, pri ktorých pacienti cvičia jednak motorické, ale aj sociálne zručnosti. A Vy si budete môcť vyskúšať práve tieto kooperatívne terapeutické hry v našom stánku. - Rozšírená realita v aute (Peter Hamar, Juraj Jarábek, Jakub Mercz, Partin Petluš, Peter Polatsek, Róbert Sabol, Lukáš Sekerák, Vanda Benešová)
Zábavný a vzdelávací systém pre spolucestujúcich v automobile na princípe rozšírenej reality. Reálny svet, ktorý vidíme cez bočné okienko automobilu bude obohatený o informácie projektované na okienko tak, aby ho vizuálne doplnili.
Pod pojmom Obohatená alebo tiež Rozšírená realita (Augmented reality) rozumieme obohatenie vnemu reálneho sveta o virtuálne prvky. Náš projekt, podporený Nadáciou Volkswagen, predstavuje zábavný a vzdelávací systém pre spolucestujúcich v automobile práve na princípe rozšírenej reality. Reálny svet, ktorý vidíme cez bočné okienko automobila je obohatený o informácie projektované na okienko tak, aby ho vizuálne doplnli. Predstavíme Vám dve aplikácie: aplikácia turistické informácie a hra virtuálne lietadielko letiace nad reálnym horizontom.
Systém využíva metódy počítačového videnia, vizuálne rozpoznáva objekty, ktoré podľa GPS sa nachádzajú v okolí automobilu, ďalej využíva počítačovú grafiku a interakciu pomocou mobilného telefónu. - Zábava počas cestovania (Ján Onder, Martin Polák, Tomáš Trávniček, Dávid Urbán, Lukáš Zemaník)
Aj vy sa pri cestovaní nudíte? Príďte si k nám pozrieť, ako funguje multimediálny systém v taxíku, ako sa zabávať počas jazdy. Ukážeme vám aj našu novinku - monitorovanie vozového parku, majetku a osôb. Nie vždy je potrebné používať vysoké ploty, aby ste vedeli, kde máte uložené svoje veci - stačí malé monitorovacie zariadenie, ktoré vás upozorní, ak sa vám napríklad auto presunie mimo váš dvor. - Ovládanie počítača gestami a hlasom (Jakub Daraz, Lukáš Gregorovič, Kristina Mišíková, Michal Meszaros, Jozef Tvarožek)
Stánok je zameraný na prezentáciu najnovších technológií z oblasti interakcie človeka s počítačom. Príďte si vyskúšať ovládanie počítača a hranie hier pohľadom očí a gestami rúk. V stánku si budete môcť vyskúšať špičkové senzory pre rozpoznávanie pohľadu očí od spoločnosti Tobii, a najnovšie 3D hĺbkové kamery Intel RealSense pre rozpoznávanie tváre a pohybov rúk. Tieto senzory budú v najbližších rokoch miniaturizované do bežných notebookov a mobilných telefónov, príďte si vyskúšať budúcnosť už dnes! Na našom pracovisku na Fakulte informatiky a informačných technológií, Slovenskej technickej univerzity v Bratislave s týmto senzormi realizujeme výskum v oblasti podpory interakcie človeka s počítačom v oblasti webu a elektronického vzdelávania. - Speekle: Aj jedno písmeno zaváži (Veronika Štrbáková, Miroslav Šimek, Ondrej Galbavý, Peter Demčák)
Vysvetliť a namotivovať dieťa predškolského veku na pravidelné opakovanie určitých zvukov pri odstraňovaní rečových porúch je úloha, pri ktorej sa zapotia aj profesionálni logopédi. Vytvorili sme aplikáciu riešiacu problém domáceho precvičovania výslovnosti pomocou jednoduchých hier. Príďte si pocvičiť jazýček a zlepšiť si výslovnosť!